Jdi na obsah Jdi na menu
 


3. den

19. 8. 2010

Ráno je pošmourné a zdá se, že začne každou chvíli pršet. K snídani si dáváme tradiční čínskou polévku. Sice měníme příchuť z hovězí na zeleninovou, ale výsledek je stejný. Všechny chutnají stejně. Sbalíme stan a v sedm třicet se vydáváme na cestu do sedla Kok Ajryk. Zpočátku musíme jít po proudu řeky, přestože cesta do sedla vede proti proudu toku. Důvod je jasný, na brodění je řeka příliš dravá a jediná lávka široko daleko se nachází až u jurt, které jsou právě po proudu řeky. Od nás jsou vzdálené několik stovek metrů. U jurt nám cestu p8190958_resize.jpgznepříjemňují psi, zpočátku si nás nevšímají, ale nakonec se osmělují a doráží na nás až tak, že musí na řadu přijít kameny, které se po nich snažíme házet. To je zastraší a dají pokoj.

Do sedla to má být podle informací, které máme, přibližně osm kilometrů a převýšení cca 1100 výškových metrů. Cesta se vine nejprve v příjemných serpentinách s krásnými výhledy na okolní štíty i do údolí Čong Kemin, kterým jsme přišli. Sice sem tam svítí i sluníčko, ale některé mraky se nám vůbec nelíbí. Určitě zase přijde bouřka. Z tohoto důvodu se snažíme přestávky minimalizovat. Konečně se nám otevírá výhled na sedlo Kok Ajryk (3889 m). Že by bylo blízko, to se zrovna říci nedá, ale to by ani tolik nevadilo. Spíš ten sníh. A pak někomu věřte – před trekem se nám dostalo informace, že není potřeba brát pohorky. „V pohodě se to dá přeběhnout jen v teniskách.“ Stejně tak jako informace, že sedlo je vzdálené od místa, kde jsme bivakovali, osm kilometrů. Houby s octem. Do sedla to bylo 13 kilometrů.

Místy cesta docela klouže a přejít některé návěje vyžaduje jistý krok. Brána sedla už je na dosah a my máme možnost nedočkavě nahlédnout za ni do doliny Orto Koj Suu. Pohled nás však nepotěší. Počasí je na této straně hor ještě horší. Sněží, fučí a viditelnost je mizerná. Cesta dolů je však jasná, takže se v sedle ani nijak nezdržujeme a pádíme honem dolů.

Je vidět, že tu kdysi proběhla nějaká snaha vybudovat silnici nahoru do sedla a pak dále až do Kazachstánu. Pozůstatky jsou vidět všude a tak občas míjíme vraky stavebních strojů či vybydlenou maringotku, ve které alespoň chvíli nacházíme útočiště před nepřízní počasí. Občas se objevuje dokonce náznak sluníčka.  Ne na dlouho, opět se zatahuje. Chceme se dostat níž, tak opouštíme maringotku a  pokračujeme serpentinami dolů. Často si krátíme cestu, že zatáčky bereme přímo. Černé mraky, které se do doliny stahují nevěští nic dobrého. A také že ne. Brzy přichází první hřmění. Za chvíli blesk stíhá blesk. Bouřka je přímo nad námi. Snažíme se co nejrychleji dostat dolů. Na cestě jsme už řádně dlouho, ale touha dostat se někam níž a strach z bouřky nám nedovolují udělat si ani jedinou zastávku. Přece ta bouřka už musí skončit, nebo se alespoň někam posunout. Ta se však desítky minut drží stále nad námi. V dáli vidíme dokonce svítit sluníčko. Není to ani nijak daleko, možná tak dva tři kilometry. Ale čím blíže se posunujeme k onomu slunečnému místu, tím více se od nás toto místo vzdaluje. Prostě bouřka jde s námi.  Ani si neuvědomujeme, že bez přestávky sestupujeme ze sedla od maringotky už tři hodiny. A právě po třech hodinách konečně ustává hřmění, blýskání i déšť. Nacházíme se zrovna poblíž řeky, tak vybíráme zelený plácek. Ale ouha. Okamžitě jsme v obležení pastevců, kteří mají nedaleko jurtu. Tihle jsou však hodně dotíraví, takže se rozhodujeme, že ještě popojdeme. Znovu nahodíme batohy na záda a sestupujeme dál. Po zhruba půlhodině docházíme na další rovnější místo (2865 m) a také konečně vidíme hladinu jezera Issyk – Kul. Náš zítřejší cíl. Tato třetí etapa byla nakonec dlouhá necelých sedmadvacet kilometrů.

Protože už zase prší, čekáme chvíli než déšť ustane a pak se vrháme na stavění stanu. Výhodou tohoto místa je, že spíme v podstatě u pramene, takže nemusíme mít strach, že voda bude znečištěná. Velké mínus však je, že se kolem nepasou jen krávy, ale i býci. Když po večeři zalehneme do stanu, tak se osmělí a jdou blíže prozkoumat vetřelce. Postupně tak v našem stanu mizí odpadky a jídlo, které jsme měli uloženo v předsíňce.

Noc nakonec probíhá v klidu. Jen občas protne černou tmu výkřik - „Jedeš krávo. Vypadni!!!!“

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Test

(KattyGluk, 3. 2. 2019 19:02)

YouTube

(LuckMus, 26. 11. 2018 20:47)

https://www.youtube.com/watch?v=r7wmdgJew3k

Test, just a test

(icazale, 19. 9. 2018 12:39)

Hello. And Bye.

Test, just a test

(masshal, 17. 9. 2018 23:01)

Hello. And Bye.

Test, just a test

(hario, 11. 9. 2018 22:42)

Hello. And Bye.

Test, just a test

(vennnile, 8. 9. 2018 2:24)

Hello. And Bye.

Test, just a test

(etiol, 8. 9. 2018 2:22)

Hello. And Bye.

Test, just a test

(xaipheira, 5. 9. 2018 7:03)

Hello. And Bye.

Test, just a test

(eliali, 5. 9. 2018 2:19)

Hello. And Bye.

Test, just a test

(cynengefl, 1. 9. 2018 0:20)

Hello. And Bye.

Are there any good sites to watch Creed II?

(Robertchubs, 27. 8. 2018 20:42)

If you are 1 of all those who enjoyed https://creed2full.com/ - Creed II full movie, this will be fantastic news for you, mainly because the sequel to the renowned franchise will be released in November of this 12 months, but currently the initial advertising images were uncovered.

In them you can see the protagonists Michael B. Jordan (Apollo Creed II) and Sylvester Stallone (Rocky Balboa), https://creed2full.com/ - https://creed2full.com/ who are part of the film directed by Steven Caple Jr.

The movie will proceed the Rocky saga, which this time will be centered on the son of Apollo Creed II and his convulsive existence that usually takes spot amongst the fight in the ring, where by he will look for to avenge the dying of his father. A extensive street that will be hand in hand with Rocky Balboa.

Tessa Thompson, Florian Munteanu and the return of Dolph Lundgren as Ivan Drago are also portion of the novelties it provides https://creed2full.com/ - Creed II

Tailored from the British tv https://widowsfull.com/ - Widows full movie collection of the exact same title, McQueen co-writes this movie with Gillian Flynn, the famed author of 'Gone Girl' and the new good results of HBO, 'Sharp Objects'. The plot revolves all around a tragedy that influences not only the character of Viola Davis, but also all those of Michelle Rodriguez, Cynthia Erivo and Elizabeth Debicki.

Liam Neeson, Manuel Garcia-Rulfo, Jon Bernthal and Garret Dillahunt perform the husbands of the 4 protagonists who, during a failed armed robbery, are murdered. Soon after the reality, their Widows make a decision to conclude the theft not only for the cash at stake, but as a evaluate of survival.

Together the way, they will fulfill the people of Brian Tyree Henry and Colin Farrell who, as https://widowsfull.com/ - https://widowsfull.com/ key antagonists of the movie, acquire heart phase in this new progress. While there is no official launch day for this element of the world, 'Widows' Will be released in November in the United States. View the trailer here

'Widows' Marks the triumphant return of Steve McQueen to the path after the large success of '12 Decades of Slavery ', a movie that in 2013 gained the Oscar for Finest Photo. 6 years soon after the premiere, McQueen is prepared to return to the ring, now, hand in hand with the very
https://widowsfull.com/ - Widows movie talented Viola Davis.

Test, just a test

(Marimal, 16. 8. 2018 8:41)

Hello. And Bye.

123424243

(DavidViask, 12. 7. 2018 11:11)

1 https://virtualboxpc.ru/

Recommendations: how to promote your horalezhane-tansan.estranky.cz

(Janetbet, 9. 5. 2018 23:20)

Tato zpráva je zde zveřejněna pomocí programu XRumer + XEvil 4.0
XEvil 4.0 je revoluční aplikace, která může obejít téměř veškerou ochranu proti botnetu.
Captcha Rozpoznávání Google (ReCaptcha-1, ReCaptcha-2), Facebook, Yandex, VKontakte, Captcha Com a více než 8,4 milionu dalších typů!

Četl jste to - to znamená, že to funguje! ;)
Podrobnosti na oficiálních stránkách XEvil.Net, je bezplatná demo verze.